OD172SAP-48MBIP68
DigiKey Part Number
OD172SAP-48MBIP68-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD172SAP-48MBIP68
Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 180.0 CFM (5.04m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD172SAP-48MBIP68 Models
Category
Noise
42.0dB
Mfr
Power (Watts)
14.5 W
Operating Temperature
5 ~ 149°F (-15 ~ 65°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
51.00mm
Weight
1.8 lb (800.0 g)
Air Flow
180.0 CFM (5.04m³/min)
Current Rating (Amps)
0.300A
Static Pressure
0.510 in H2O (127.0 Pa)
Lifetime @ Temp.
90000 Hrs @ 35°C