OD1238-24MSS
DigiKey Part Number
1053-1162-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-24MSS
Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 24VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Sealed Sleeve 96.0 CFM (2.69m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD1238-24MSS Models
Category
Noise
47.0dB
Mfr
Power (Watts)
4.8 W
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Current Rating (Amps)
0.230A
Width
38.50mm
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Air Flow
96.0 CFM (2.69m³/min)
Material - Blade
Static Pressure
0.230 in H2O (57.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C