OD1238-24HTBIP55
DigiKey Part Number
1053-OD1238-24HTBIP55-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-24HTBIP55
Description
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC TERM
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 124.1 CFM (3.47m³/min) 2 Terminals
Category
Noise
44.1dB(A)
Mfr
Power (Watts)
12 W
Packaging
Bulk
Termination
2 Terminals
Part Status
Active
Ingress Protection
Voltage - Rated
Operating Temperature
-4 ~ 149°F (-20 ~ 65°C)
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UR
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.500A
Air Flow
124.1 CFM (3.47m³/min)
Voltage Range
16 ~ 26VDC
Static Pressure
0.469 in H2O (116.8 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C