OD1238-12HSS
OD1238-12HSS
OD1238-24HSS
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
OD1238-12HSS
DigiKey Part Number
1053-1149-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1238-12HSS
Description
FAN AXIAL 120X38.5MM 12VDC WIRE
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Sealed Sleeve 105.0 CFM (2.94m³/min) 2 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD1238-12HSS Models
Category
Noise
47.0dB
Mfr
Power (Watts)
4.7 W
Packaging
Box
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Current Rating (Amps)
0.5A
Width
38.50mm
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Air Flow
105.0 CFM (2.94m³/min)
Material - Blade
Static Pressure
0.270 in H2O (67.3 Pa)
Lifetime @ Temp.
65000 Hrs @ 45°C