OD1232-48MB02A
DigiKey Part Number
1053-1638-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1232-48MB02A
Description
FAN AXIAL 120X32MM 48VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 48VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 107.0 CFM (3.00m³/min) 3 Wire Leads
EDA/CAD Models
OD1232-48MB02A Models
Category
Features
Locked Rotor Sensor
Mfr
Noise
48.0dB
Packaging
Bulk
Termination
3 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, cURus
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Current Rating (Amps)
0.150A
Width
32.00mm
Voltage Range
24 ~ 55.2VDC
Air Flow
107.0 CFM (3.00m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Static Pressure
0.330 in H2O (82.2 Pa)
Material - Blade
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C