OD1232-12MB
DigiKey Part Number
1053-1137-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OD1232-12MB
Description
FAN AXIAL 120X32MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 107.0 CFM (3.00m³/min) 2 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
OD1232-12MB Models
Category
Noise
48.0dB
Mfr
RPM
Series
Termination
2 Wire Leads
Packaging
Box
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Part Status
Active
Approval Agency
cURus, TUV
Voltage - Rated
Current Rating (Amps)
0.5A
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Voltage Range
6 ~ 13.8VDC
Width
32.00mm
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT), Fiberglass Reinforced
Air Flow
107.0 CFM (3.00m³/min)
Material - Blade
Static Pressure
0.330 in H2O (82.2 Pa)
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C