OA172SAPL-22-1TBIP55
DigiKey Part Number
1053-1500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA172SAPL-22-1TBIP55
Description
FAN AXIAL 172X38MM 230VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 230VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 228.0 CFM (6.38m³/min) 2 Terminals
EDA/CAD Models
OA172SAPL-22-1TBIP55 Models
Category
Noise
58.0dB
Power (Watts)
28.00W
Series
RPM
3400 RPM
Part Status
Active
Ingress Protection
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Approval Agency
cURus, TUV
Width
38.50mm
Weight
1.6 lbs (725.7 g)
Air Flow
228.0 CFM (6.38m³/min)
Voltage Range
160 ~ 260VAC
Static Pressure
0.870 in H2O (216.7 Pa)
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Fan Type
Tubeaxial
Lifetime @ Temp.
60000 Hrs @ 40°C