OA172SAP-11-1TBIP55
DigiKey Part Number
1053-1449-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OA172SAP-11-1TBIP55
Description
FAN AXIAL 172X51MM 115VAC TERM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 115VAC Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H Ball 226.0 CFM (6.33m³/min) 2 Terminals
EDA/CAD Models
OA172SAP-11-1TBIP55 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
31.00W
RPM
3400 RPM
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP55 - Dust Protected, Water Resistant
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
115VAC
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Weight
2.6 lbs (1.2 kg)
Width
51.00mm
Current Rating (Amps)
0.250A
Air Flow
226.0 CFM (6.33m³/min)
Voltage Range
103 ~ 126VAC
Static Pressure
0.790 in H2O (196.8 Pa)
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Fan Type
Tubeaxial
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C