AFY240320A1-2.8INTH
DigiKey Part Number
5491-AFY240320A1-2.8INTH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFY240320A1-2.8INTH
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.8"
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) MCU, RGB, SPI 2.8" (71.12mm) 240 x 320
Category
Viewing Area
43.20mm W x 57.60mm H
Manufacturer
Orient Display
Backlight
LED - White
Packaging
Box
Dot Pixels
240 x 320
Part Status
Active
Interface
MCU, RGB, SPI
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
ST7789V
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Non-Touch
Background Color
Red/Green/Blue
Diagonal Screen Size
2.8" (71.12mm)