480D25-12
480D25-12
DigiKey Part Number
5528-480D25-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
480D25-12
Description
480 VAC, 25 AMP, DC CONTROL SOLI
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A)
Category
Output Type
AC, Zero Cross
Mfr
Voltage - Input
3VDC
Series
Voltage - Load
100 V ~ 530 V
Packaging
Box
Load Current
25 A
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C