UF3C065080B7S
DigiKey Part Number
5556-UF3C065080B7STR-ND - Tape & Reel (TR)
5556-UF3C065080B7SCT-ND - Cut Tape (CT)
5556-UF3C065080B7SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF3C065080B7S
Description
SICFET N-CH 650V 27A D2PAK-7
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 650 V 27A (Tc) 136.4W (Tc) Surface Mount D2PAK-7
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
23 nC @ 12 V
Mfr
Vgs (Max)
±25V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
760 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
136.4W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
650 V
Supplier Device Package
D2PAK-7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
105mOhm @ 20A, 12V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
6V @ 10mA