SZSMS24T1G
DigiKey Part Number
SZSMS24T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
SZSMS24T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
SZSMS24T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SZSMS24T1G
Description
TVS DIODE 24VWM 44VC SC74
Manufacturer Standard Lead Time
54 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44V Clamp 8A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SC-74
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SZSMS24T1G Models
Category
Power - Peak Pulse
350W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
75pF @ 1MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
4
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Package / Case
SC-74, SOT-457
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
44V
Supplier Device Package
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8A (8/20µs)