NXH40T120L3Q1SG
Energy Infrastructure | Solutions for Solar Inverters
NXH40T120L3Q1SG
DigiKey Part Number
488-NXH40T120L3Q1SG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NXH40T120L3Q1SG
Description
IGBT MODULE SUNGROW 20KW Q1PACK
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Module Three Phase Chassis Mount
Category
Input
Three Phase Bridge Rectifier
Manufacturer
onsemi
NTC Thermistor
Yes
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C (TJ)
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Three Phase
Package / Case
Module
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2.2V @ 15V, 40A