NSVR02HL40MX2WT5G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NSVR02HL40MX2WT5G |
Description | DIODE SCHOTTKY 40V 200MA 2X2DFNW |
Manufacturer Standard Lead Time | 52 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 40 V 200mA Surface Mount, Wettable Flank 2-X2DFNW (1x0.6) |
Datasheet | Datasheet |
Category | Reverse Recovery Time (trr) 4 ns |
Mfr | Current - Reverse Leakage @ Vr 500 nA @ 40 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Capacitance @ Vr, F 2pF @ 1V, 1MHz |
Part Status Active | Grade Automotive |
Technology | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Mounting Type |
Current - Average Rectified (Io) 200mA | Package / Case |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 100 mA | Supplier Device Package 2-X2DFNW (1x0.6) |
Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C |