NCV8716MT15TBG | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NCV8716MT15TBG |
Description | IC REG LINEAR 1.5V 80MA 6-WDFN |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA 6-WDFN (2x2) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NCV8716MT15TBG Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 5.8 µA |
Mfr | PSRR 56dB (100kHz) |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Voltage - Input (Max) 24V | Package / Case 6-WDFN Exposed Pad |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V | Supplier Device Package 6-WDFN (2x2) |