NCV8716MT15TBG
DigiKey Part Number
488-NCV8716MT15TBGTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV8716MT15TBGCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV8716MT15TBGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8716MT15TBG
Description
IC REG LINEAR 1.5V 80MA 6-WDFN
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 80mA 6-WDFN (2x2)
EDA/CAD Models
NCV8716MT15TBG Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
5.8 µA
Mfr
PSRR
56dB (100kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Voltage - Input (Max)
24V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.5V