NCV8164ASN300T1G
DigiKey Part Number
488-NCV8164ASN300T1GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCV8164ASN300T1GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCV8164ASN300T1GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV8164ASN300T1G
Description
IC REG LINEAR 3V 300MA 5-TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 5-TSOP
Category
Current - Quiescent (Iq)
40 µA
Mfr
Control Features
Enable, Power Good
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Part Status
Active
Operating Temperature
150°C (TJ)
Output Configuration
Grade
Automotive
Output Type
Qualification
AEC-Q100
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Supplier Device Package
5-TSOP
Voltage Dropout (Max)
0.177V @ 300mA