NCV33269DTRK-12G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
onsemi
In Stock: 2,446
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA DPAK
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
NCV33269DTRK-12G
DigiKey Part Number
NCV33269DTRK-12GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCV33269DTRK-12G
Description
IC REG LINEAR 12V 800MA DPAK
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
NCV33269DTRK-12G Models
Category
Current - Output
Mfr
PSRR
55dB (120Hz)
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max)
20V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Voltage - Output (Min/Fixed)
12V
Supplier Device Package
DPAK
Voltage Dropout (Max)
1.35V @ 800mA