NCV1117DT18T5G | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NCV1117DT18T5G |
Description | IC REG LINEAR 1.8V 1A DPAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 13 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A DPAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | NCV1117DT18T5G Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 10 mA |
Mfr | PSRR 70dB (120Hz) |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) |
Output Configuration | Grade Automotive |
Output Type | Qualification AEC-Q100 |
Number of Regulators 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Input (Max) 20V | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Supplier Device Package DPAK |
Voltage Dropout (Max) 1.2V @ 800mA | Base Product Number |