NCP715SQ25T2G
DigiKey Part Number
488-NCP715SQ25T2GTR-ND - Tape & Reel (TR)
488-NCP715SQ25T2GCT-ND - Cut Tape (CT)
488-NCP715SQ25T2GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP715SQ25T2G
Description
IC REG LINEAR 2.5V 50MA SC-88A
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 50mA SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
EDA/CAD Models
NCP715SQ25T2G Models
Category
Current - Output
PSRR
60dB (100kHz)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max)
24V
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 50mA