NCP700BSN33T1G
DigiKey Part Number
NCP700BSN33T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP700BSN33T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP700BSN33T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP700BSN33T1G
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 5-TSOP
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 5-TSOP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCP700BSN33T1G Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
110 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
130 µA
Digi-Reel®
PSRR
82dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
5-TSOP
Voltage Dropout (Max)
0.185V @ 200mA