NCP698SQ25T1G
DigiKey Part Number
NCP698SQ25T1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NCP698SQ25T1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NCP698SQ25T1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NCP698SQ25T1G
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SC-82AB
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA SC-82AB
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NCP698SQ25T1G Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
6 µA
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Package / Case
SC-82A, SOT-343
Voltage - Input (Max)
6V
Supplier Device Package
SC-82AB
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.7V @ 150mA