FQD16N25CTM
DigiKey Part Number
FQD16N25CTMTR-ND - Tape & Reel (TR)
FQD16N25CTMCT-ND - Cut Tape (CT)
FQD16N25CTMDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FQD16N25CTM
Description
MOSFET N-CH 250V 16A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 16A (Tc) 160W (Tc) Surface Mount TO-252AA
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FQD16N25CTM Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
53.5 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1080 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
160W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Supplier Device Package
TO-252AA
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
270mOhm @ 8A, 10V