FQA90N08
DigiKey Part Number
488-FQA90N08-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FQA90N08
Description
MOSFET N-CH 80V 90A TO3PN
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 80 V 90A (Tc) 214W (Tc) Through Hole TO-3PN
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
110 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Packaging
Tube
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
3250 pF @ 25 V
Part Status
Obsolete
Power Dissipation (Max)
214W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Through Hole
Drain to Source Voltage (Vdss)
80 V
Supplier Device Package
TO-3PN
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
16mOhm @ 45A, 10V