Image for OSTVD153150 is not available
OSTVD153150
DigiKey Part Number
OSTVD153150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OSTVD153150
Description
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.150" (3.81mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
On Shore Technology Inc.
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Part Status
Active
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Type
Plug, Female Sockets
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
15
Screw Size
M2
Positions Per Level
15
Torque - Screw
0.2 Nm (1.7 Lb-In)
Number of Levels
1
Wire Strip Length
6-7mm
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Material
Brass
Plug Wire Entry
180°
Housing Material
Thermoplastic
Termination Style
Screw
Insulation Height
0.433" (11.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number
Current - UL
8 A