XW4M-11D1-H1DS
DigiKey Part Number
39-XW4M-11D1-H1DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XW4M-11D1-H1DS
Description
TERM BLOCK HDR 11POS 3.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.138" (3.50mm) 90°, Right Angle Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XW4M-11D1-H1DS Models
Category
Current - IEC
8A
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Voltage - IEC
160 V
Series
Current - UL
8 A
Packaging
Tray
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Color
Black
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Number of Positions
11
Contact Mating Finish
Tin
Positions Per Level
11
Features
Latches
Number of Levels
1
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.138" (3.50mm)
Contact Material
Copper Alloy
Header Orientation
90°, Right Angle
Housing Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Termination Style
Solder
Insulation Height
0.250" (6.35mm)