V-10G5-1C25-K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Omron Electronics Inc-EMC Div
In Stock: 7,536
Datasheet
Switch SPDT Chassis Mount
V-10G5-1C25-K
DigiKey Part Number
SW128-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V-10G5-1C25-K
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 10A 250V
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Ingress Protection
IP40
Series
Operating Force
240gf
Packaging
Bulk
Release Force
50gf
Part Status
Obsolete
Operating Position
0.815" (20.7mm)
Circuit
SPDT
Pretravel
0.063" (1.6mm)
Switch Function
On-Mom
Differential Travel
0.025" (0.6mm)
Current Rating (Amps)
10A (AC), 100mA (DC)
Overtravel
0.030" (0.76mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Mechanical Life
50,000,000 Cycles
Voltage Rating - DC
125 V
Electrical Life
300,000 Cycles
Actuator Type
Lever, Roller
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C