SS-01GL30PT
SS-01GL30PT
SS-01GL30PT
DigiKey Part Number
Z8676-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SS-01GL30PT
Description
SWITCH SNAP ACTION SUBMINIATURE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Ingress Protection
IP40
Series
Operating Force
50gf
Packaging
Bulk
Release Force
6gf
Part Status
Active
Operating Position
0.345" (8.8mm)
Circuit
SPDT
Differential Travel
0.031" (0.8mm)
Switch Function
On-Mom
Overtravel
0.047" (1.2mm)
Current Rating (Amps)
100mA (AC/DC)
Mechanical Life
30,000,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Electrical Life
200,000 Cycles
Voltage Rating - DC
30 V
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C