G7L-2A-P AC200/240
DigiKey Part Number
39-G7L-2A-PAC200/240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G7L-2A-P AC200/240
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 20A 240V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 240VAC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
G7L-2A-P AC200/240 Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
150 VAC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
36 VAC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
30 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
20 A
Approval Agency
CSA, TUV, UR
Switching Voltage
250VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
5000VA
Coil Resistance
21 kOhms
Coil Current
10.2 mA