D3V-16G6-1C25
Modern Tv 3d Sync Streamline Icon: https://streamlinehq.commodern-tv-3d-sync
D3V-16G6-1C25
DigiKey Part Number
Z8573-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D3V-16G6-1C25
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V
Switch SPDT Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
D3V-16G6-1C25 Models
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Operating Force
125gf
Release Force
14gf
Operating Position
0.815" (20.7mm)
Pretravel
0.157" (4.0mm)
Differential Travel
0.031" (0.8mm)
Current Rating (Amps)
16A (AC), 100mA (DC)
Overtravel
0.062" (1.6mm)
Voltage Rating - AC
250 V
Voltage Rating - DC
125 V
Actuator Type
Lever, Roller
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C