D3V-16G-2C26-K
DigiKey Part Number
Z8571-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D3V-16G-2C26-K
Description
SWITCH SNAP ACT SPST-NC 16A 250V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPST-NC Chassis Mount
Category
Voltage Rating - DC
125 V
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Actuator Type
Round (Pin Plunger)
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Part Status
Active
Ingress Protection
IP40
Circuit
SPST-NC
Mechanical Life
10,000,000 Cycles
Switch Function
On-Mom
Electrical Life
100,000 Cycles
Current Rating (Amps)
16A (AC), 100mA (DC)
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Voltage Rating - AC
250 V