D3V-16-1C24-K | |
|---|---|
DigiKey Part Number | Z4494-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | D3V-16-1C24-K |
Description | SWITCH SNAP ACTION SPDT 16A 250V |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Switch SPDT Chassis Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
Manufacturer Omron Electronics Inc-EMC Div | Ingress Protection IP40 |
Series | Operating Force 100gf |
Packaging Bulk | Release Force 15gf |
Part Status Active | Operating Position 0.579" (14.7mm) |
Circuit SPDT | Pretravel 0.047" (1.2mm) |
Switch Function On-Mom | Differential Travel 0.016" (0.4mm) |
Current Rating (Amps) 16A (AC), 600mA (DC) | Overtravel 0.040" (1.0mm) |
Voltage Rating - AC 250 V | Mechanical Life 10,000,000 Cycles |
Voltage Rating - DC 125 V | Electrical Life 100,000 Cycles |
Actuator Type Round (Pin Plunger) | Operating Temperature -25°C ~ 105°C |