Z-15HNJS55-B
DigiKey Part Number
Z10626-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z-15HNJS55-B
Description
SWITCH SNAP ACTION SPDT 15A 125V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Switch SPDT Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
Z-15HNJS55-B Models
Category
Actuator Type
Spring, Wire
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Mounting Type
Chassis Mount
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP62
Part Status
Active
Operating Force
15gf
Circuit
SPDT
Pretravel
0.984" (25.0mm)
Switch Function
On-Mom
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
15A (AC), 2A (DC)
Electrical Life
100,000 Cycles
Voltage Rating - AC
125 V
Operating Temperature
-15°C ~ 80°C
Voltage Rating - DC
30 V