S8FS-G15024CD
S8FS-G15024CD
DigiKey Part Number
Z7855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S8FS-G15024CD
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 6.5A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S8FS-G15024CD Models
Category
Power (Watts)
150W
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
90%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
6.26" L x 1.54" W x 3.82" H (159.0mm x 39.2mm x 97.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV, UL
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
6.5A