MJN3CF-AC24 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
In Stock: 140
Datasheet
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 24VAC Coil Chassis Mount
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
How to Choose a Relay - Another Teaching Moment
MJN3CF-AC24
DigiKey Part Number
Z239-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MJN3CF-AC24
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
20.4 VAC
Packaging
Bulk
Operate Time
20 ms
Part Status
Active
Release Time
10 ms
Mounting Type
Operating Temperature
-45°C ~ 45°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Alloy
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Approval Agency
CSA, UR
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
600VAC, 28VDC - Max
Coil Resistance
72 Ohms
Load - Max Switching
6000VA, 280W
Base Product Number
Coil Current
83.3 mA