MGN2A-AC120
DigiKey Part Number
Z263-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MGN2A-AC120
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 30A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 120VAC Coil Chassis Mount
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Screw Terminal
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
102 VAC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
30 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 80°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Approval Agency
cURus
Contact Rating (Current)
30 A
Relay Type
Switching Voltage
600VAC, 28VDC - Max
Coil Resistance
295 Ohms
Load - Max Switching
18000VA, 840W
Base Product Number
Coil Current
79 mA