LY3N-DC12
DigiKey Part Number
Z11239-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY3N-DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 12VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LY3N-DC12 Models
Category
Features
Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Packaging
Bulk
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Release Time
25 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Contact Material
Silver Alloy
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CE, CSA, TUV, UR
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1250W
Coil Resistance
107 Ohms
Coil Current
112 mA