LY2Z-DC12
DigiKey Part Number
Z11228-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY2Z-DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LY2Z-DC12 Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
5 A
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1250VA, 625W
Coil Resistance
160 Ohms
Coil Current
75 mA