LY2N-CR-AC24
DigiKey Part Number
LY2N-CR-AC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LY2N-CR-AC24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 24VAC Coil Socketable
Category
Features
Lighted Indicator, RC Circuit
Mfr
Termination Style
Plug In
Series
Must Operate Voltage
19.2 VAC
Must Release Voltage
7.2 VAC
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
2500VA, 1250W
Coil Resistance
180 Ohms
Coil Current
46 mA