E2K-F10MC1
DigiKey Part Number
Z3191-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
E2K-F10MC1
Description
SENSOR PROX CAP 10MM IP66 BOX
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Proximity Sensor 0.394" (10mm) IP66 Box
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
E2K-F10MC1 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Material - Body
Plastic
Series
Voltage - Supply
10V ~ 30V
Packaging
Box
Termination Style
Cable Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Sensor Type
Capacitive
Ingress Protection
IP66
Sensing Distance
0.394" (10mm)
Indicator
LED
Output Type
NPN-NO, 3-Wire
Package / Case
Box
Response Frequency
100Hz