APTS012A0X3-SRZ | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | APTS012A0X3-SRZ |
Description | DC DC CONVERTER 0.7-5.5V 66W |
Manufacturer Standard Lead Time | 23 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.7 ~ 5.5V 12A 4.5V - 14V Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Power (Watts) 66 W |
Mfr | Applications ITE (Commercial) |
Series | Features Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Part Status Active | Efficiency 94% |
Type Non-Isolated PoL Module | Mounting Type Surface Mount |
Number of Outputs 1 | Package / Case 10-SMD Module |
Voltage - Input (Min) 4.5V | Size / Dimension 0.80" L x 0.45" W x 0.33" H (20.3mm x 11.4mm x 8.5mm) |
Voltage - Input (Max) 14V | Control Features Enable, Active Low |
Voltage - Output 1 | Base Product Number |
Current - Output (Max) 12A |