PWR-90-240V-5V1A
DigiKey Part Number
1188-PWR-90-240V-5V1A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PWR-90-240V-5V1A
Description
AC/DC CONVERTER 5V 5W
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 5V 90 ~ 240 VAC Input
Category
Current - Output 1
1 A
Mfr
Power (Watts)
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
85%
Type
Open Frame
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 240 VAC
Size / Dimension
2.01" L x 0.91" W x 0.71" H (51.0mm x 23.0mm x 18.0mm)
Voltage - Output 1
5V