W20L0C-P03MJG0-420S
DigiKey Part Number
1907-W20L0C-P03MJG0-420S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W20L0C-P03MJG0-420S
Description
ODU MINI-SNAP RT.ANGLE PLUG, STY
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
W20L0C-P03MJG0-420S Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
3
Voltage Rating
400V
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.118" ~ 0.165" (3.00mm ~ 4.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C