W20L0C-P02MJG0-320S
DigiKey Part Number
1907-W20L0C-P02MJG0-320S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W20L0C-P02MJG0-320S
Description
ODU MINI-SNAP RT. ANGLE PLUG, ST
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
W20L0C-P02MJG0-320S Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
2
Voltage Rating
500V
Shell Size - Insert
0
Cable Opening
0.079" ~ 0.126" (2.00mm ~ 3.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C