W11K0C-P08MFG0-1500
DigiKey Part Number
1907-W11K0C-P08MFG0-1500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W11K0C-P08MFG0-1500
Description
ODU MINI-SNAP RT.ANGLE PLUG, STY
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
8
Voltage Rating
300V
Cable Opening
0.039" ~ 0.059" (1.00mm ~ 1.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C