W11K0C-P02MPH0-4000
DigiKey Part Number
1907-W11K0C-P02MPH0-4000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
W11K0C-P02MPH0-4000
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, R/A, SZ 1, S
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Features
Backshell
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
12A
Number of Positions
2
Voltage Rating
550V
Shell Size - Insert
1
Cable Opening
0.138" ~ 0.157" (3.50mm ~ 4.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line), Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C