S32F1C-P05MPH0-4000
DigiKey Part Number
1907-S32F1C-P05MPH0-4000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S32F1C-P05MPH0-4000
Description
ODU MINI-SNAP STRAIGHT PLUG, SZ2
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Features
Backshell
Connector Type
Shielding
Number of Positions
5
Current Rating (Amps)
12A
Shell Size - Insert
2
Voltage Rating
366V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.138" ~ 0.157" (3.50mm ~ 4.00mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C