S24K0C-P30MJG0-950S
DigiKey Part Number
1907-S24K0C-P30MJG0-950S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S24K0C-P30MJG0-950S
Description
ODU MINI-SNAP PLUG,SZ.4,SER.K,30
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP68 - Dust Tight, Waterproof
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
30
Voltage Rating
520V
Shell Size - Insert
4
Cable Opening
0.354" ~ 0.374" (9.00mm ~ 9.50mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C