S22LAC-P10MJG0-620S
DigiKey Part Number
1907-S22LAC-P10MJG0-620S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S22LAC-P10MJG0-620S
Description
ODU MINI-SNAP PLUG, STY 2, SZ 2,
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S22LAC-P10MJG0-620S Models
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Bulk
Features
Backshell, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
10
Voltage Rating
500V
Shell Size - Insert
2
Cable Opening
0.197" ~ 0.244" (5.00mm ~ 6.20mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C