S12YAR-P19XFG0-0000 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1907-1707-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | S12YAR-P19XFG0-0000 |
Description | CONN PLUG MALE 19P GOLD SLDR CUP |
Manufacturer Standard Lead Time | 10 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 19 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | S12YAR-P19XFG0-0000 Models |
Category | Color Black, Silver |
Mfr | Ingress Protection IP68/IP69K - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof |
Series | Material Flammability Rating UL94 V-0 |
Packaging Bulk | Features Backshell |
Part Status Active | Shielding |
Connector Type | Current Rating (Amps) 7A |
Number of Positions 19 | Voltage Rating 333V |
Shell Size - Insert 2 | Cable Opening 0.394" (10.00mm) |
Mounting Type Free Hanging (In-Line) | Operating Temperature -51°C ~ 125°C |